glowne3

 

Cena wina z etykietą Klienta wymaga indywidualnej kalkulacji.

Szampan

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szampan (z franc. champagne, od vin de Champagne) to szczególny rodzaj wina musującego, kojarzonego z luksusem i stosunkowo drogiego.

Potocznie nazwą tą określa się wszystkie białe wina musujące. Nazwa szampan została jednak zastrzeżona wyłącznie dla win wytwarzanych ze szczepów Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier (ewentualnie innych odmiar z rodziny Pinot) pochodzących z Szampanii, czyli z regionu w północno-wschodniej Francji.

Wino szampańskie jest produkowane metodą tradycyjną, niegdyś nazywaną metodą szampańską (więcej...)

Zbiór winogron jest wyłącznie ręczny, ponieważ jest bardzo ważne, aby winogrona dotarły do miejsca tłoczenia w doskonałym stanie. Szampan jest bowiem winem białym, ale pochodzącym w dużym stopniu z ciemnych winogron o bezbarwnym miąższu, których bezbarwny sok nie może zostać zabarwiony pigmentem ze skórki.

Szampan jest produkowany bez sztucznego nasycania dwutlenkiem węgla. Dwutlenek węgla powstaje w nim samoczynnie podczas dojrzewania wina w butelkach. Do butelek nalewa się wino młode, nie do końca przefermentowane. Butelki przechowuje się lekko nachylone w stronę korka, w piwnicach o stałej temperaturze 3-5 °C.

W odróżnieniu od szampana, którego nazwa została zastrzeżona w 1911 r., inne francuskie wina musujące produkowane metodą szampańską nazywane są "mousseux".

Czytany 2887 razy
Zaloguj się, by skomentować
Top