Cena wina z etykietą Klienta wymaga indywidualnej kalkulacji.

Jak przechowywać wina?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Miejsce
Idealnym pomieszczeniem do przechowywania wina jest ciemne, chłodne, umiarkowanie wilgotne pomieszczenie o temperaturze 8-12 st. C (dla win białych) lub 10-15 st. C (jeżeli jednocześnie przechowywane jest wino czerwone). Zbyt wysoka temperatura przyspiesza dojrzewanie wina i skraca jego żywotność, zbyt niska opóźnia dojrzewanie i przedłuża okres oczekiwania na osiągnięcie przez wino pełnych walorów. Jednak najbardziej szkodliwe dla wina są wahania temperatury.

Pomieszczenie, w którym trzymamy wina powinno być ciemne, ponieważ światło - podobnie jak zbyt wysoka temperatura - przyspiesza proces dojrzewania i powoduje niekorzystne zmiany smaku i zapachu. Szczególnie wrażliwe na światło są wina musujące oraz wina stare. W pomieszczeniu z winami nie stosujemy lamp halogenowych, jarzeniówek i świetlówek. Najwłaściwsze są słabe zwykłe żarówki, a w piwnicach ze starymi winami wręcz świeczki. I to niezależnie od tego w jakiego koloru butelkach przechowywane jest wino.

Idealna wilgotność pomieszczenia z winami to 70-75%. W wyższej niż 75% pleśnieją i odklejają się etykiety, w niższej niż 50% wysychają korki.

Wino należy leżakować z dala od produktów spożywczych lub innych rzeczy, które wydzielają mocne zapachy albowiem wino, które "oddycha" przez korek może wchłonąć inne wonie. Wino należy przechowywać w pozycji leżącej, aby korek był wilgotny i zachował elastyczność.

Jeśli kupujemy szlachetne, drogie wina, to warto zainwestować w chłodziarkę do win.

Okres leżakowania
Młode wino rozwija się osiągając coraz większą dojrzałość i harmonię aż do punktu szczytowego. Od tego momentu jego jakość zaczyna stopniowo spadać. Okres przechowywania wina zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju winogron, rocznika, zawartości kwasu, zawartości alkoholu i ilości pozostałego niesfermentowanego cukru.  

Kupując wina z zamiarem dłuższego ich przechowywania warto kupować od razu po kilka (lub więcej) takich samych butelek. Można wówczas po upływie kilku lat otworzyć pierwszą butelkę, sprawdzić, czy wino prawidłowo dojrzewa, czy może jeszcze poleżeć czy też osiągnęło już szczyt swoich możliwości i nie ma sensu dalsze leżakowanie. Jeśli wszystko jest w porządku, to pozostałe butelki mogą jeszcze poleżeć.

Pamiętajmy, że tylko niewielki procent produkowanych na świecie win nadaje się do wieloletniego przechowywania. Większość należy spożyć w ciągu 1-5 lat.

Czytany 8003 razy
Więcej w tej kategorii: « Wino i sery Szampan »
Zaloguj się, by skomentować
Top