Cena wina z etykietą Klienta wymaga indywidualnej kalkulacji.

Czy wino jest zdrowe?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wiadomo nie od dziś, że mieszkańcy Grecji, Włoch i Hiszpanii są zdrowsi i żyją dłużej niż pozostali Europejczycy. Badania naukowe potwierdziły bez żadnych wątpliwości, że powodem tak dobrej sytuacji jest stosowana w tych krajach dieta śródziemnomorska.
Znamienne są wyniki porównania śmiertelności z powodu choroby wieńcowej na greckiej wyspie Krecie i w Stanach Zjednoczonych.

Dzienne spożycie w gramach Kreta USA
Chleb 380 97
Suche rośliny strączkowe 30 1
Zielone rośliny strączkowe 191 171
Owoce 464 233
Mięso 35 273
Ryby 18 3
Tłuszcz 95 33
Alkohol 15* 6
Śmiertelność z powodu
choroby wieńcowej

(na 100.000 mieszkańców)
9 424

 * głównie wino
Źródło: Michel Montignac, „Przez wino do zdrowia” (A la salud por el vino)

Dieta śródziemnomorska jest jedną z najzdrowszych diet na świecie, przeciwdziała miażdżycy, utrzymuje na właściwym poziomie ciśnienie krwi i cholesterol oraz opóźnia starzenie się organizmu.

Bazuje na warzywach, owocach, pieczywie pełnoziarnistym, makaronie, rybach i owocach morza. Niewiele jest w niej czerwonego mięsa i tłuszczów zwierzęcych. Dość dużo natomiast wina, zwłaszcza czerwonego wytrawnego.

Wino jest najbardziej cenionym składnikiem diety śródziemnomorskiej zapobiegającym chorobom wieńcowym. Mechanizm jego korzystnego działania na ludzki organizm dokładniej przebadano dopiero niedawno.

Jednym z najbardziej wartościowych składników czerwonego wina jest resweratrol. Jest to przede wszystkim silny antyoksydant, czyli substancja neutralizująca wolne rodniki w organizmie, których nadmiar prowadzi do chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów i przedwczesnego starzenia organizmu. Oprócz tego resweratrol jest pomocny w leczeniu cukrzycy i nadwagi.

Gdzie jest go najwięcej? W ciemnych odmianach winogron (zwłaszcza w skórkach). W mniejszych ilościach znajdziemy go w niektórych owocach jagodowych, w jabłkach, orzechach, kakao, czekoladzie.

Skoro resweratrol jest obecny w czerwonych winogronach, to znajdziemy go również w winie, przede wszystkim czerwonym. W procesie produkcji win czerwonych przeprowadza się macerację skórek w soku winogronowym co powoduje przenikanie tej substancji do gotowego produktu. To tłumaczy dlaczego resweratrolu praktycznie nie ma w winach białych. Po pierwsze jest praktycznie nieobecny w białych gronach a po drugie etap maceracji pomija się w procesie produkcji win białych.

Obecnością resweratrolu w czerwonych winach naukowcy tłumaczą tzw. francuski paradoks.

Czytany 4769 razy
Zaloguj się, by skomentować
Top