Wydrukuj tę stronę
Metoda szampańska

Metoda szampańska

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wino szampańskie jest produkowane metodą tradycyjną, niegdyś nazywaną metodą szampańską, polegającą przede wszystkim na podwójnej fermentacji moszczu: pierwszej w kadziach, a drugiej w butelkach. W powszechnym przekonaniu tę metodę wynalazł mnich Dom Pérignon, chociaż obecnie historycy skłaniają się raczej ku przekonaniu, że stworzył on technikę odpowiedniego mieszania win.

Pierwsza fermentacja, alkoholowa, jest identyczna dla win musujących i spokojnych. Ten etap odbywa się na ogól w kadziach, choć niektórzy producencii przeprowadzają tę fermentację w beczkach dębowych.

Po kilku miesiącach wina są dostatecznie klarowne, aby można było ich skosztować i przystąpić do etapu mieszania. Etap ten łączy w różnych proporcjach wina z różnych szczepów, terenów uprawy i roczników. Proporcje łączenia w każdym roku są inne, po to by utrzymać jednakowy charakter wina charakterystyczny dla danej marki.

W momencie butelkowania otrzymanego w ten sposób wina podstawowego, dodaje się do niego tzw. liqueur de tirage, złożony z drożdży i cukru. Ten dodatek powoduje ostatnią fermentację, tzw. "pienistą". Ta druga fermentacja powoduje powstawanie pęcherzyków dwutlenku węgla.

Druga fermentacja tworzy w butelkach obfity osad, który należy usunąć. W tym celu układa się butelki na półkach, tzw. "pulpitach", na których leżą nachylone szyjką w dół. Butelki codziennie są poruszane, aby oddzielić osad od ścianek i aby opadł on w stronę szyjki. Tę czynność coraz częściej wykonuje się automatycznie.

Po pewnym czasie cały osad zbiera się w szyjce. Aby go usunąć zamraża się szyjkę w kąpieli chłodzącej (roztwór solanki o temperaturze –18 °C), butelkę na chwilę otwiera, a lodowy czop z drożdżami jest wyrzucany przez gaz pod ciśnieniem (etap zwany oczyszczeniem). Objętość szampana stracona w ten sposób jest uzupełniana mieszanką starego wina i cukru, zwanym liqueur d'expédition. Ten etap nazywany jest dozowaniem. Ilość cukru zawarta w tym płynie decyduje, czy szampan będzie wytrawny (brut), półwytrawny (sec) lub półsłodki (demi-sec).

Niektóre wina szampańskie nie przechodzą etapu dozowania. Po oczyszczeniu zawartość butelki uzupełnia się czystym winem zamiast mieszanki. Te szampany są bardzo wytrawne (brut zero lub extra brut).

Po oczyszczeniu (z dozowaniem lub bez), butelka zostaje zamknięta specyficznym korkiem w kształcie grzyba, podtrzymywanym przez "kaganiec" z plecionego drutu i kapsel, a następnie przechodzi do ostatniego przed sprzedażą etapu produkcji czyli dojrzewania.

Czytany 11397 razy
Zaloguj się, by skomentować