glowne3

 

Cena wina z etykietą Klienta wymaga indywidualnej kalkulacji.

Jak dobrać kieliszek do wina?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jest kilka podstawowych reguł doboru kieliszka do wina.

 1. butelka-kieliszek-kreska-2Kieliszek musi być szklany! Plastikowe wynalazki można zaakceptować wyłącznie na pikniku.
 2. Kieliszek powinien być bezbarwny, o cienkich ściankach, z dobrej jakości szkła lub szkła kryształowego. Dowiedziono, że rodzaj szkła wpływa na walory wina. Bezbarwne kieliszki bez wzorków pozwalają lepiej ocenić barwę i gęstość wina (tzw. „łzy”).
  Kieliszki kolorowe, bogato zdobione są piękną ozdobą regału lub stołu, jednak dla win szlachetnych zarezerwujmy gładkie, cienkie szkło, bez żadnych dekoracji.
 3. Kieliszki do wina czerwonego mają stosunkowo dużą czaszę i spory wlot. Używa się ich do trunków o dużym bukiecie. Wina te lubią kontakt z powietrzem dlatego czasza powinna być dostatecznie szeroka. Ścianki zaś na tyle wysokie, by można było bezpiecznie zakręcić kieliszkiem – bez ryzyka oblania obrusa.
  Jeśli podajemy wino czerwone o delikatnym bukiecie, to lepiej będzie użyć kieliszków nieco mniejszych i o mniejszym wylocie – pozwoli to bardziej skoncentrować subtelny aromat.
 4. Kieliszki do wina białego są zazwyczaj smuklejsze niż te do czerwonego i mają mniejszy wlot. Dzięki temu lepiej koncentrują bukiet niż kieliszki szerokie. Są też zazwyczaj nieco mniejsze. Spowodowane jest to tym, że wina białe podaje się schłodzone, a jeśli są serwowane w dość małym szkle zdążymy je wypić zanim się ogrzeją.
 5. Kieliszki do szampana są zazwyczaj smukłe i wysokie. Taki kształt pozwala dłużej podziwiać musowanie. A bąbelki pękające prosto w nos dają niezapomniane doznania smakowe i zapachowe.

Reguły używania kieliszków:

 1. Kieliszek zawsze trzymamy za nóżkę. Wino to nie koniak i nie ma potrzeby dodatkowo ogrzewać go dłonią.
 2. Kieliszek napełniamy do 1/3 wysokości.
 3. Jeśli jesteś kobietą to postaraj się nie zostawiać na brzegu kieliszka śladów szminki lub błyszczyka.
Czytany 2481 razy
Zaloguj się, by skomentować
Top