Cena wina z etykietą Klienta wymaga indywidualnej kalkulacji.

Riesling

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

riesling-m
Riesling - nie ma bardziej uniwersalnych gron niż te niewielkie krągłe owoce. Stąd nazywa się je "Królową gron". Ich stosunkowo wysoka kwasowość powoduje, że wina te można przechowywać nieomal w nieskończoność.

To samo dotyczy jakości i różnorodności tych win. Rieslingi to wina od wytrawnych, przez półwytrawne, deserowe i słodkie (te otrzymuje się ze specjalnie dobieranych gron), aż po fantastyczne rarytasy powstające z owoców wystawionych na działanie przymrozków.

Owoce zbiera się podczas niewielkiego mrozu i przetwarza się w tym zamrożonym stanie - stąd nazwa tych win: wina lodowe lub Eiswein. Zmrożenie wody w gronach uniemożliwia przedostanie się jej do moszczu, stąd niezwykła koncentracja słodyczy i aromatu w winie. Odpowiednie warunki do produkcji tych specjałów zdarzają się jednak niezbyt często. Wytwarza się je więc w niewielkich ilościach a ich ceny często bywają bardzo wysokie.

Z późno dojrzewających winogron powstają szczgólnie delikatne i eleganckie wina. Pozostają one bardzo orzeźwiające nawet po wielu latach, a w ich bukiecie odnajdujemy nuty jabłek, brzoskwiń i grejpfrutów oraz aromaty miodu, trawy i kwiatów róż.

Riesling najlepiej udaje się w klimacie umiarkowanym a najkorzystniejsze warunki do jego uprawy panują w Niemczech, Austrii i Alzacji.

W XIX wieku Rieslingi należały do najdroższych i najbardziej pożądanych win świata. Na stołach nierzadko pojawiały się kilkudziesięcioletnie butelki - oczywiście odpowiednio kosztowne.

Sytuacja uległa diametralnej zmianie na gorsze w połowie XX wieku. Przyczyniło się do tego unowcześnienie metod uprawy winorośli i pogoń za pieniądzem. Przeszło dziesięciokrotny wzrost wydajności winnic z hektara spowodował dramatyczny spadek jakości winogron uniemożliwiając produkcję win jakościowych. Rynek, w tym również polski, został wtedy dosłownie zalany hektolitrami tanich, półsłodkich i nijakich "liebfraumilch". W efekcie Rieslingi straciły renomę.

Kiedy klienci, a za nimi winiarze, zaczęli zwracać się ku winom bardziej wytrawnym, z byle jakich owoców zaczęły powstawać głównie cierpkie cienkusze. Mimo upływu lat jeszcze i teraz wielu konsumentom Riesling kojarzy się z winem kwaśnym - co pokazuje jak łatwo stracić dobrą markę i jak trudno ją odzyskać.

Na szczęście dziś klienci mogą na nowo przekonać się jak wspaniałą odmianą winorośli jest Riesling. I jak doskonałe, ciekawe i żywe wina może z niego uzyskać dobry winiarz - ograniczając wydajność krzewów i pracując zgodnie z tradycyjnymi metodami.

Czytany 2754 razy
Zaloguj się, by skomentować
Top