Cena wina z etykietą Klienta wymaga indywidualnej kalkulacji.

Chardonnay

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

chardonnay-m

Chardonnay - jedno z najpopularniejszych gron świata. Badania DNA, wykazały, że odmiana ta powstała na skutek naturalnej krzyżówki szczepów Pinot Gris i nieuprawianego już dziś, pochodzącego z terenów Chorwacji Gouais Blanc. Pomimo swojego świeżego, wielkiej klasy smaku, wina te mają bezpretensjonalny i trwały charakter, przypominający w smaku nie w pełni dojrzałe jabłka. Wysokiej jakości wina Chardonnay doskonale nadają się do starzenia w dębowych beczkach.

Szczep ten jest jednym z bardziej odpornych i może rosnąć praktycznie w każdym miejscu nadającym się do uprawy winorośli. Krzewy rosnące w chłodniejszym klimacie dają wina wytrawniejsze, o bogatym kwiatowym bukiecie. Te zaś, które rosną na terenach cieplejszych oddają winom posmak miodu i karmelu. Odmiana ta - obok Pinot Noir i Pinot Meunier - stanowi podstawę produkcji szampana.

Chardonnay uprawiane jest obecnie w wielu krajach winiarskich. Popularność tego szczepu wynika z uniwersalności oraz dużego zróżnicowania pomiędzy poszczególnymi klonami. W zależności od miejsca upraw Chardonnay daje wina o niejednorodnym charakterze, od lekkich po ciężkie i dojrzałe, gdzieniegdzie produkuje się z niego nawet wina likierowe. Dzięki dużej zawartości cukru w gronach możliwe jest wytwarzanie z niego win o zawartości alkoholu dochodzącej niekiedy do 14–15%.

Szczep ten jest lubiany przez plantatorów, jego winifikacja jest stosunkowo łatwa, a wino można wytwarzać na dziesiątki sposobów. Do największych jego wad należy stosunkowo wczesne kwitnienie, przez co szczep ten może być narażony na wiosenne przymrozki. Lubi gleby wapienne, ubogie, dobrze osuszone. Dojrzewa wcześnie i daje obfite plony.

Chardonnay jest chętnie kupowane przez konsumentów. Zawdzięczamy mu nie tylko najszlachetniejsze szampany, ale również najznakomitsze białe burgundy, takie jak Chablis, Meursault czy Pouilly-Fuissé. Poza pewnymi wyjątkami standardem jest Chardonnay z posmakiem dębu. Fermentacja i dojrzewanie w dębowych beczkach bardzo zmienia to wino - staje się ono bogatsze i bardziej złożone.

Owoce tej odmiany są małe i złociste. Dają wina lekkie, bogate i harmonijne, a ich smak długo utrzymuje się w ustach. Charakter Chardonnay w dużej mierze zależy od warunków jego uprawy i technik winifikacji. Jego smak i zapach może być tak różny, że można go podzielić na cztery grupy. Tak więc możemy wyróżnić wina: rześkie, owocowe, bogate i złożone oraz deserowe.

Te pierwsze to wina najbardziej wytrawne, o lekko dębowym charakterze, smaku cytrusów, jabłek i minerałów, pochodzące z chłodniejszych klimatów. W kategorii win owocowych dominuje zapach owoców tropikalnych, brzoskwiń, jabłek i cytryny. Wina te pochodzą z cieplejszych regionów i są odrobinę słodsze od poprzednich. Kolejna grupa charakteryzuje się zapachem gałki muszkatołowej, masła i wanilii. Wina te są fermentowane i dojrzewane w dębowych beczkach, są też bardzo bogate i mają ciemniejszy kolor. No i wreszcie mamy wina deserowe. Są to najrzadziej spotykane, najsłodsze i najdłużej starzone Chardonnay.

Czytany 2407 razy
Więcej w tej kategorii: Chenin Blanc »
Zaloguj się, by skomentować
Top